Delegacja z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie oddała hołd bohaterom Powstania Warszawskiego w szczecińskiej katedrze.


Od 1 września 2016 roku wszystkie szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie noszą imię "Bohaterów Powstania Warszawskiego". Korzystając z tej okazji, delegacja uczniów wzięła udział w corocznych obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w szczecińskiej katedrze.

Uczniowie złożyli kwiaty w kaplicy Armii Krajowej oraz wzięli udział w uroczystej mszy w intencji powstańców warszawskich. Ciekawym aspektem szczecińskiej uroczystości była możliwość spotkania się z weteranami powstania.

- Postanowiliśmy pojechać do Szczecina i wziąć udział w uroczystości z powstańcami, spotkać ich, być razem z nimi w tym dniu - tłumaczy wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie im. Bohaterów Powstania Warszawskiego, Maciej Puzik.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00. Trwało 63 dni. W ciągu dwumiesięcznych walk zginęło ok. 16 tyś. polskich żołnierzy oraz od 150 tyś. do 200 tyś. cywilnych mieszkańców Warszawy. Po klęsce powstańców miasto zostało doszczętnie zniszczone.