Krajobraz Choszczno zmienia się bezpowrotnie, a wszystko za sprawą ustawy dekomunizacyjnej z dnia 1 kwietnia 2016 r. Dziś od wczesnych godzin porannych przy ulicy Wolności w Choszcznie, trwają prace rozbiórkowe związane z demontażem Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej zwanego także Pomnikiem Zwycięstwa.


17 -metrowy obelisk wzniesiony został po II wojnie światowej dla uczczenia pamięci poległych w Arnswalde żołnierzy radzieckich. 

Decyzja o rozbiórce Pomnika Zwycięstwa podjęta została ze względu na obowiązującą od 1 kwietnia 2016 r. ustawę dekomunizacyją, na mocy której samorządy są zobligowane do usunięcia z przestrzeni publicznej m. in. pomników propagujących komunizm lub inny ustrój totalitarny.

Jak informuje w rozmowie z dziennikarzem ono24.info Sekretarz Miejski w Choszcznie Magdalena Sieńko, decyzja o demontażu Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej została podjęta przez radnych podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej w Choszcznie. Zgodnie z zapisem pomnik ma być zlikwidowany do dnia 31 marca br.

Co powstanie w miejscu zdemontowanego obelisku?  W przestrzeni publicznej krążą informację o powstaniu płatnego parkingu oraz montażu ławeczek do wypoczynku, informacji tych jednak nie potwierdza Magdalena Sieńko.

- Co do planów, nie słyszałam o żadnych projektach i inwestycjach, które miałyby być realizowane przez gminę Choszczno, w miejscu gdzie stał Pomnik Zwycięstwa. Może ktoś coś mówi, aczkolwiek nie ma to potwierdzenia w dokumentacji, którą ja posiadam - wyjaśnia sekretarz.