Brandenburgia przygotowuje się do wprowadzenia kontroli i testów koronowych na przejściach granicznych. Ale ostateczna decyzja w sprawie takich kontroli należy do rządu federalnego. Kontrole graniczne na razie tylko wyrywkowe. 

Jak podają niemieckie media, Brandenburgia przygotowuje się do wprowadzenia kontroli i testów koronowych na przejściach granicznych. Minister spraw wewnętrznych Michael Stuebgen (CDU) i minister ds. europejskich Katrin Lange (SPD) oświadczyli już w ubiegłym tygodniu, że decyzja w sprawie takich kontroli należy do rządu federalnego. Jak dotąd takie kontrole i testy istnieją na granicach z Republiką Czeską, a także z austriackim krajem związkowym Tyrol i francuskim departamentem Moselle.

Niewielki ruch graniczny do Polski ogranicza się obecnie do osób dojeżdżających do pracy oraz rodzin polsko-niemieckich. Osoby prywatne wjeżdżające z Polski do Niemiec zobowiązane są do odbycia dziesięciodniowej kwarantanny, która może być zakończona najwcześniej po pięciu dniach negatywnym wynikiem testu Corona. Ponadto, podobnie jak w przypadku wjazdu z większości innych krajów, należy zarejestrować się w internetowym rejestrze imigracyjnym. Każdy, kto to narusza te przepisy, musi liczyć się z karami.

Liczba zakażeń w naszym kraju gwałtownie wzrasta.  Wszystkie sklepy zostały otwarte już na początku lutego, a od 12 lutego hotele, kina i teatry również mogą sprzedawać po połowie miejsc. Minister zdrowia Adam Niedzielski próbował uspokoić sytuację w wywiadzie radiowym, ale zapowiedział, że po Wielkanocy mogą być konieczne nowe ograniczenia. Do tej pory tylko dla województwa warmińsko-mazurskiego w północno-wschodniej części kraju przywrócono ograniczenia.

Niemcy obawiają się coraz bardziej trzeciej fali pandemii w Polsce.  Pomimo że Polska ma mniej niż połowę ludności Niemiec, to  przypadków jest znacznie więcej niż u sąsiadów. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 250 nowych zakażeniach wirusem Covid-19 i 296 zgonach w ciągu 24 godzin. W środę podano jeszcze wyższe liczby: 15 698 zakażeń i 309 zgonów.