Początek lata i wakacje to czas wypoczynku, ale jednocześnie trudny okres dla szpitali. Właśnie wtedy najbardziej potrzebna jest krew, której zaczyna brakować. Alarmująca sytuacja związana z brakiem krwi dotyczy także Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie.


Braki w stanach magazynowych grup krwi w poszczególnych centrach krwiodawstwa w Polsce są alarmujące. Do podzielenia się "kroplą życia" zachęca RSKiK w Szczecinie. W stolicy województwa zachodniopomorskiego stan czterech z ośmiu grup krwi jest bardzo niski. Dotyczy on m.in. gryp: 0 Rh+, 0 Rh-, A Rh+ i B Rh-. Braki widoczne są także w grupach krwi: A Rh- i AB Rh-.

Obrazek przedstawia stany magazynowe grup krwi w poszczególnych centrach krwiodawstwa w Polsce na dzień 3 sierpnia br.

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każdy, kto ma co najmniej 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży minimum 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Dzień przed zabiegiem należy zrezygnować ze spożywania alkoholu i palenia papierosów, a na kilka dni przed również od przyjmowania niektórych leków, m.in. aspiryny. W dniu oddania krwi rekomendowane jest zjedzenie lekkiego, bezbiałkowego śniadania oraz wypicie dużej ilości wody. Dodatkowo w dniu zabiegu zalecane jest unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego. Konieczne jest także posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

I KrwioBieg
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie zaprasza do udziału w I edycji KrwioBiegu. Wydarzenie odbędzie się 2 września 2018 r. na Jasnych Błoniach w Szczecinie w trzech kategoriach:
dorośli: 5/10 km
dzieci: 300/600 m
nordic walking: 5 km

Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej: www.protiming24.pl