Bycie strażakiem to nie tylko kwestia zawodu, lecz także, a może przede wszystkim powołania do niesienia pomocy innym. Ta bezinteresowna służba drugiemu człowiekowi wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności oraz pracy nad sobą. Bywa wielki wyzwaniem, ale przede wszystkim potrafi być źródłem ogromnej satysfakcji. W imieniu redakcji Obserwator Nadodrzański, wszystkim druhnom i druhom w dniu Waszego święta pragniemy złożyć życzenia wszelkiej pomyślności, wytrwałości, a przede wszystkim zdrowia, aby codzienna służba przynosiła Wam wiele dumy i inspiracji, a miłość i wsparcie rodziny i najbliższych  niech będzie dla Was fundamentem i oparciem w chwilach szczególnie trudnych.

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja, bo właśnie w tym dniu Kościół Katolicki wspomina Świętego Floriana, czyli patrona strażaków. W Polsce oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej z 1991 roku.

4 maja jest okazją do wyrażenia wdzięczności strażakom zawodowym i ochotnikom za ich niebezpieczną i ciężką pracę niejednokrotnie ratującą zdrowie i życie ludzi. 

Jak powiedział australijski strażak J.J. Edmondson, który zainicjował święto na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków:
„W straży pożarnej, razem walczymy przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi — pożarowi - bez względu na kraj, pochodzenie, jaki mundur nosimy i w jakim języku mówimy.”