Blisko 70 seniorek i seniorów wzięło udział w unikatowych warsztatach pt. „Wydmuszki vintage & exploding box”, podczas których zapoznali się z najnowszymi trendami w rękodzielnictwie. Zajęcia odbyły się m.in. w Różańsku, Warnicy i Sarbinowie, a w ich efekcie powstało ponad 300 unikatowych prac!

Każdy uczestnik warsztatów zamienił szlachetne białe wydmuszki gęsie na stare, niemal kamienne, patynowane. Sam wykonał i udekorował dekorami przestrzennymi wydmuszki, pomalował i postarzył różnymi technikami. Każdy wykonał także „exploding box okolicznościowy”, czyli kartkę w formie pudełka, które po otwarciu rozkłada się i odkrywa co ma w środku. Można tam włożyć łakocie, biżuterię zdjęcia lub inny drobiazg…

Zrealizowane zajęcia pokazały, jak w sposób niezwykle kreatywny łączyć techniki typu decopage, scrapbooking, czy cardmaking, z którymi seniorzy zapoznali się we wcześniejszych latach, dzięki realizacji projektu „Pora Seniora”.

Panie preznetują swoje prace

- Zajęcia kierowane były przede wszystkim do ambitnych seniorek, skupionych m.in. w Kołach Gospodyń Wiejskich, które dzięki naszym projektom na tyle się usamodzielniły, że we własnym zakresie, niezależnie od projektu, spotykają się i tworzą własne prace, biorą udział w kiermaszach, jarmarkach, festynach – informuje Maciej Patynowski, prezes Polskiej Fundacji Społeczeństwa Przedsiębiorczego i pomysłodawca projektu.

- Rękodzielnictwo to nie tylko pasja, to także ciekawy sposób na dorobienie do skromnej emerytury – dodaje Patynowski. - Zapoznanie z najnowszymi trendami i technikami pozwoli im jeszcze bardziej rozwinąć swoje umiejętności i... zwiększyć konkurencyjność na niełatwym rynku hand-made.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Pora Seniora w powiecie myśliborskim”, który współfinansowany jest ze Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (edycja 2019), Powiatu Myśliborskiego oraz Gminy Dębno.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki.

Prace wykonane przez uczestniczków warsztatów