Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zainteresował się planami gryfińskiej gminy dotyczącymi budowy osiedla socjalnego na terenie byłego sanatorium w Nowym Czarnowie.


O sprawie pisaliśmy kilkakrotnie. Kilka kilometrów od miasta gryfińska gmina planuje wybudować obiekty z socjalnymi mieszkaniami; docelowo może tu zamieszkać ponad pół tysiąca osób. Pomysł budowania takich osiedli, nie tylko w naszym kraju, nie jest nowy. Zdania na ten temat są podzielone, ale specjaliści przestrzegają, że skumulowanie w jednym miejscu osób z różnymi problemami, w aspekcie społecznym może przynieść wiele złego, w tym pogłębienie się problemów istniejących oraz pojawienie się dodatkowych.

Podobnego zdania jest Rzecznik A. Bodnar, który sprawą zainteresował się podczas piątkowego (22 bm.) otwartego spotkania w Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie, gdzie odbywała się debata nt. sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce. O rezultatach działań prowadzonych przez Zespół z biura RPO będziemy informować naszych Czytelników.

Obecnie trwa gromadzenie materiałów do prawnej oceny planowanego przez gryfińską gminę przedsięwzięcia.

O sprawie pisaliśmy w artykułach:
Biedni wyprowadzeni z miasta? Władze gminy tego chcą (cz. 1.)
Biedni wyprowadzeni z miasta? Władze gminy tego chcą (cz. 2.)
Biedni wyprowadzeni z miasta? Władze gminy tego chcą (cz. 3.)
Maria Piznal