Przedstawiciele pyrzyckiej Policji już od końca maja spotykają się z najmłodszymi, by tuż przed wakacjami przekazać cenne rady dotyczące bezpieczeństwa podczas nadchodzącego wypoczynku.

Za kilka dni wakacje i właśnie w tym czasie spotkania z dziećmi mają szczególne znaczenie. Chodzi przecież o zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym podczas dwumiesięcznego wypoczynku.

Profilaktyk i funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach prowadzą cykliczne spotkania z dziećmi w różnych grupach wiekowych. Głównym tematem spotkań jest bezpieczeństwo podczas wakacyjnej beztroski. Ostatnio takie przekazanie wiedzy miało miejsce w Szkole Podstawowej w Kłodzinie i Żukowie. Jednak przedwakacyjne spotkania rozpoczęły się już z końcem maja, po to aby dotrzeć do wszystkich najmłodszych ze szkół powiatu pyrzyckiego.

Funkcjonariusze przypominają dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, prawidłowego przejścia przez jezdnię, omawiają jak zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba lub gdy się zgubimy. Rozmawiając z dziećmi i młodzieżą policyjni profilaktycy podkreślają rolę odblasków, wskazują odpowiednie zachowania nad wodą, uczą i przypominają jak wzywać pomocy. Uczulają najmłodszych na niebezpieczeństwa, które mogą na nich czekać podczas codziennych zabaw, czy pobytu w domu. Szczególną uwagę poświęcają tematowi dotyczącemu bezpieczeństwu nad wodą w związku z akcją “Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” skierowanej zarówno do dzieci i młodzieży oraz dorosłych, mającej na celu poprawić bezpieczeństwo osób przebywających w wodzie i nad wodą.

Jednym z ważniejszych punktów realizowanych w trakcie spotkań szczególnie w szkołach na terenach wiejskich, są zagrożenia występujące podczas sezonowych prac polowych. Najmłodsi ostrzegani są przed zabawą w pobliżu maszyn rolniczych, ponieważ szczególnie w czasie żniw, dzieci ulegają wypadkom w trakcie wykonywania prac w gospodarstwach rolnych.

Na zakończenie każdego spotkania dla utrwalenia wiedzy funkcjonariusze rozdają uczniom specjalnie przygotowane ulotki informacyjne pn. “Bezpieczne wakacje”.