Zaczyna się sezon wycieczek szkolnych, na który czekają dzieci i młodzież w każdym wieku. Dlatego też coraz częściej taki wyjazd zgłaszany jest na policję, w celu sprawdzenia stanu technicznego autokarów, którymi podróżować będą najmłodsi.


Do jednej z takich kontroli doszło przedwczoraj w Bierzwniku. Uczniowie tamtejszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego mieli wybrać się na wycieczkę do nadmorskiej Pogorzelicy. Na miejscu zbiórki pojawili się również policjanci z Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Choszcznie, którzy dokonali przeglądu stanu technicznego 27-letniego autokaru. Okazało się, że pojazd ten miał szereg usterek, które uniemożliwiały jego bezpieczną eksploatację. Wśród uchybień choszczeńscy policjanci wskazali między innymi na: pęknięcie szyby czołowej, braki i nieprawidłowości w oświetleniu, podejrzenie uszkodzenia układu kierowniczego oraz brak oznakowania wyjść awaryjnych. W związku z tym funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny feralnego autokaru.

- Takie kontrole zdarzają się coraz częściej i w związku z tym rośnie świadomość przewoźników, którzy sumiennie dokonują bieżących napraw swojego taboru. Taka sytuacja, jak ta sprzed dwóch dni stanowi coraz większą rzadkość wśród kontrolowanych przez nas pojazdów – informuje starszy sierżant Jakub Palik, pełniący obowiązki oficera prasowego Komendanta Powiatowego Policji w Choszcznie.

Każdy ma prawo zwrócić się do policjantów z prośbą o skontrolowanie kierowcy i autokaru przed rozpoczęciem podróży. Funkcjonariusze sprawdzą stan techniczny pojazdu, zwłaszcza stan opon, układu kierowniczego, hamulcowego i oświetlenia. Skontrolują trzeźwość kierowcy, ale także to, czy posiada wymagane uprawnienia. Zgłoszenia można wysyłać pisemnie pod adres: Komenda Powiatowa Policji w Choszcznie, ul. Bohaterów Warszawy 7c, 73-200 Choszczno.

Mimo początkowych problemów dzieci z Bierzwnika dojechały całe i zdrowe nad morze autokarem podstawionym przez innego przewoźnika.