Organizatorzy tegorocznego „Żabnickiego Lata z Rybką” (10 bm.) przygotowali, jak zwykle, sporo atrakcji dla uczestników festynu.


Cykliczna integracyjna impreza z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników na brzeg Regalicy w podgryfińskiej Żabnicy. I nic dziwnego, bo w bogatej ofercie festynu jest mnóstwo atrakcji dla uczestników w każdym wieku. Gwoździem programu był regionalny konkurs kulinarny pn. „Smaki ryb odrzańskich”, podczas którego przyrządzono ponad dwadzieścia potraw z ryb słodkowodnych. Pierwsze miejsce przyznano Iwonie Stachów za „suma wędzonego”, drugie – Elżbiecie Kosickiej za „pasztet z ryb mieszanych”, trzecie – Magdalenie Gorzkowskiej za „karpia z pieczarkami i ziemniakami zapiekanego w maśle”. Głównym celem kulinarnego konkursu jest popularyzacja walorów smakowych i zdrowotnych ryb słodkowodnych żyjących w wodach Odry i rozlewisk Międzyodrza.

Warto dodać, że pomysłodawcą imprezy jest mieszkający w Żabnicy dr hab. Bogdan Matławski, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, który społecznie pełni funkcję Pełnomocnika Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Maria Piznal