Archeolodzy znaleźli na polu starożytne zabudowania. Według wstępnych szacunków, znalezisko może sięgać historią nawet 5 tysięcy lat przed naszą erą. To prawdopodobnie chata pierwszych rolników tych ziem.

Osada została odkryta w okolicach Starego Czarnowa. Archeolodzy prowadzą wykopaliska, wiadomo już, że odnaleziony został budynek gospodarczy należał prawdopodobnie do pierwszych rolników i hodowców zwierząt w tej okolicy. Może mieć nawet kilkadziesiąt metrów długości.

Znalezisko znajduje się na głębokości około pół metra. Archeolodzy odkryli na razie tylko część obiektu. Wśród artefaktów znajdują się narzędzia stosowane w tamtych czasie przez osadników.

Znalezisko może być niezwykle ważne dla polskiej archeologii, nigdy jeszcze nie odkryto całych budynków gospodarczych z tamtej kultury w tej części naszego kraju. Domy tej kultury były budowane w ten sam sposób ponad siedem tysięcy lat temu prawie w całej Europie.

To już drugie znalezisko archeologiczne w okolicach Starego Czarnowa w ostatnich dniach. Wczoraj informowaliśmy o tym, że na jednym z pól badacze z dobrym skutkiem poszukiwali starych monet, to część odnalezionego podczas prac polowych skarbu.