Amazon, światowy lider sprzedaży internetowej rozpoczyna budowę centrum logistycznego e-commerce w Kołbaskowie. Będzie to czwarta tego typu inwestycja w naszym kraju, w której zatrudnienie znajdzie ponad tysiąc osób.

Inwestycja o łącznej powierzchni użytkowej 161 500 m kw. powstanie na 29 ha działce położonej w Kołbaskowie pod Szczecinem. Pierwszy etap przygotowawczy inwestycji obejmuje odhumusowanie terenu, a także prace archeologiczne. W ciągu miesiąca wykonane zostaną prace makroniwelacyjne, a także roboty fundamentowe - przygotowana zostanie platforma pod halę. Dodatkowo, na potrzeby inwestycji deweloper wybuduje 7800 m kw. dróg, w tym rondo typu biszkoptowego. Powstanie ono na wiosnę na istniejącym węźle Kołbaskowo, na zjeździe z autostrady A6 z kierunku wschodniego. Wartość całej inwestycji to 410 mln zł., a jej zakończenie zaplanowane jest na wrzesień 2017 r.

Decyzja firmy Amazon o budowie kolejnego centrum realizacji zamówień podyktowana jest między innymi wzrostem zapotrzebowania na jej usługi zarówno wśród klientów z Polski, jak i całej Europy. Z tego powodu w ciągu 3 lat od uruchomienia centrum utworzonych zostanie ponad tysiąc pełnoetatowych miejsc pracy, w tym także wiele stanowisk kierowniczych. To właśnie od nich rozpocznie się rekrutacja firmy – najbardziej poszukiwani będą wysokiej klasy specjaliści z branż: IT, finanse, HR, logistyka, a także inżynieria. Prace wykonywane przez osoby obsługujące realizacje zamówień będą wspierane przez innowacyjne technologie, w tym Amazon Robotics.

- Naszym pracownikom będziemy mogli zaoferować konkurencyjne wynagrodzenie, bogate pakiety benefitów pozapłacowych oraz możliwości rozwoju kariery w jednej z najszybciej rosnących firm technologicznych na świecie – zapewnia Steven Harman, Dyrektor Operacyjny spółki Amazon na Europę kontynentalną w oficjalnym komunikacie prasowym.

To nie pierwsza tego typu inwestycja w naszym regionie. Jeśli potwierdzą się wszystkie informacje, wkrótce w Gryfinie swoje centrum otworzy inny z wielkich graczy na rynku zakupów internetowych Zalando. Szacuje się, że tam również będzie zatrudnionych blisko tysiąc osób. Szykuje się ciekawa walka o pracowników dwóch rywalizujących ze sobą potentatów. Obie firmy oprócz będą potrzebować wielu specjalistów, szczególnie z branży informatycznej, o których coraz ciężej na rynku.
Oskar Masternak