Prokurator Rejonowy w Myśliborzu skierował do Sądu Rejonowego w Myśliborzu akt oskarżenia przeciwko podejrzanemu o popełnienie przestępstwa polegającego na tym, że w dniu 28 sierpnia 2018 r. na drodze S-3 w okolicach miejscowości Nowogródek Pomorski, umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w ten sposób, że kierując samochodem marki Mercedes Sprinter, nie zastosował się do znaku ostrzegawczego sygnalizującego o występującym na lewym pasie ruchu zwężeniu długości 5 km z uwagi na koszenie pasa drogowego oraz znaku znajdującego się na pojeździe służby drogowej nakazującego ograniczenie prędkości do 80 km/h oraz zjazd na prawy pas ruchu i podjął manewr wyprzedzania pojazdu ciężarowego marki DAF w wyniku czego doprowadził do uderzenia w zaparkowany na lewym pasie ruchu pojazd służby drogowej marki Mercedes Sprinter, w następstwie czego pojazd ten najechał na pracownika służby drogowej, który doznał ciężkich obrażeń ciała, zaś pasażer pojazdu, którym kierował podejrzany w wyniku rozległych obrażeń ciała poniósł śmierć na miejscu, tj. o przestępstwo z art. 177 § 2 kk.

Z ustaleń postępowania wynika, że w dniu 28 sierpnia 2018 r. około godziny 13.00 podejrzany kierował samochodem marki Mercedes Sprinter jadąc drogą krajową S-3 w kierunku Szczecina. Wraz z nim jechało dwóch pasażerów. Podejrzany poruszał się lewym pasem ruchu. W tym samym kierunku prawym pasem jechał kierujący pojazdem ciężarowym marki DAF. W tym czasie na kilkukilometrowym odcinku drogi służba drogowa wykonywała prace polegające  na koszeniu pasa drogowego. W celu ostrzeżenia kierowców i zapewnienia bezpieczeństwa na drodze wykonywanie robót drogowych zostało oznaczone pionowym znakiem informującym o lewostronnym zwężeniu jezdni wraz z informacją o ograniczeniu prędkości. Ponadto na pojeździe służby drogowej umieszczono pulsujące światła w kolorze pomarańczowym oraz znak strzałki sygnalizującej kierunek zjazdu na prawy pas ruchu. Oskarżony nie dostosował się do tych znaków i podjął manewr wyprzedzania samochodu ciężarowego. W rezultacie doprowadził on do uderzenia w zaparkowany na lewym pasie ruchu pojazd służby drogowej, który w wyniku siły uderzenia najechał na pracownika służby drogowej, co spowodowało u tego pokrzywdzonego ciężkie obrażenia ciała. Jednocześnie w wyniku zderzenia – ciężkich obrażeń ciała doznał również jeden z pasażerów jadący z podejrzanym. Mężczyzna ten w wyniku wypadku poniósł śmierć na miejscu.

Podejrzany (lat 23) w chwili wypadku był trzeźwy. Przyznał się do stawianego jemu zarzutu. Nie był on wcześniej karany sądownie. W toku prowadzonego postępowania wobec podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju.

Za zarzucane podejrzanemu przestępstwo z art. 177 § 2 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.