Radni chcą złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez burmistrza. Czy w chojeńskim magistracie doszło do nadużyć stanowiska dla osiągnięcia prywatnych korzyści? To może być największa gminna afera obecnej kadencji.

Już za dwa dni nadzwyczajna sesja rady miejskiej w Chojnie, została zwołana na wniosek radnych. Samorządowcy na tapetę biorą wyniki kontroli Komisji Rewizyjnej, według radnych burmistrz Adam Fedorowicz nadużywał swojego stanowiska do osiągnięcia prywatnych korzyści.
- Zamieszkiwanie burmistrza Adama Fedorowicz wraz z rodziną w pomieszczeniach PNCKiS (Polsko-Niemieckiego Centrum Kształcenia i Spotkań – przyp. red.) wskazuje na wykorzystywanie stanowiska do osiągnięcia własnych korzyści. Brak ponoszenia opłat może wskazywać na bezpodstawne i nieujawnione wzbogacenie się kosztem Gminy Chojna, czyli jej mieszkańców. Jest oczywiste, że żaden inny mieszkaniec Gminy Chojna nie skorzystałby z takiej formy zamieszkiwania, choć wielu remontuje swoje mieszkania. Doszło tu do ewidentnego wykorzystania stanowiska do osiągnięcia swojego celu, czyli zamieszkania w pomieszczeniach Polsko-Niemieckiego Centrum, korzystania ze wszystkich mediów i niepokrywanie kosztów z tym związanych – piszą uchwałodawcy w uzasadnieniu.
Twierdzą również, że burmistrz Chojny naruszył prawo finansowe, chcą konsekwencji.
- Zamieszkiwanie w budynku mieszkalnym przez burmistrza, w którym dofinansowane są części wspólne, bez uiszczania kosztów należności gminie, w tym brak płatności za korzystanie z części wspólnych budynku, które są dofinansowane ze środków UE – tłumaczą radni.
Radni podczas sesji chcą przegłosować dwie uchwały, pierwsza to powiadomienie Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych w Szczecinie o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez burmistrza Adama Fedorowicza, druga uchwała dotyczy zawiadomieniu do prokuratury o możliwym popełnieniu przestępstwa.
Najbliższa sesja już w czwartek, początek o godzinie 11:00. Będziemy na żywo transmitować obrady.
Rafał Remont