22.Przystanek Woodstock oficjalnie rozpoczęty! Wprawdzie z delikatnym opóźnieniem, ale... stało się! Najpiękniejszy Festiwal Świata potrwa do soboty, 16 lipca. - To jest najbezpieczniejsze miejsce na świecie - krzyczał ze sceny Jurek Owsiak. Chwilę później w strugach deszczu Roman Polański otworzył Przystanek Woodstock 2016.

"- Bałem się, że nie przyjdziecie..."


Kostrzyńskie pole po raz kolejny zmienia się w ogromne miasto. W czwartek 14 lipca do godz. 6.30 do Kostrzyna nad Odrą uczestników 22.Przystanka Woodstock przywiozło 105 pociągów, w tym 20 specjalnych i 35 międzynarodowych. A o godzinie 16.00 z małym opóźnieniem wystartował 22.Przystanek Woodstock. Na kilka minut przed rozpoczęciem Przystanku Woodstock 2016 zgromadzony przed sceną tłum wznosił okrzyki przeciwko obecnie rządzącym. - Dzień dobry! - padło z głośników. To Jurek Owsiak przywitał woodstockowiczów. Okrzyki zamilkły. - Bałem się, że nie przyjdziecie, że ten deszcz was przestraszy. Ale w końcu jak nie my, to kto? Jesteśmy tutaj i to jest najbezpieczniejsze miejsce na świecie. Po raz kolejny udowodniliście, że można na was liczyć. Przed nami trzy dni zabawy, bawcie się bezpiecznie. Dzisiejsza noc będzie trudna, będzie zimno. Tulcie się do siebie, dbajcie o siebie - mówił ze sceny Jurek Owsiak. 


Jeden z największych w Europie festiwali muzycznych


Bezpieczeństwo uczestników, tak ważne dla organizatora, pomaga w tym roku zapewnić blisko 2 tys. osób - członkowie Pokojowego i Niebieskiego Patrolu. Wśród nich są również przedstawiciele Medycznego Patrolu, jednostki składającej się z blisko 300 osób z uprawnieniami medycznymi. Rano pracę rozpoczął już szpital polowy, wyposażony w profesjonalny sprzęt medyczny, m.in. aparat USG, kardiomonitory i defibrylatory. Szpital będzie do dyspozycji uczestników festiwalu do niedzieli do godz. 10.00. W zakresie bezpieczeństwa współpracujemy także z policją. W samym mieście festiwal zabezpiecza 400 policjantów z całej Polski, w tym ponad 40 każdego dnia z tzw. drogówki. Działają polsko-niemieckie policyjne patrole rowerowe, a od jutra na terenach leśnych sąsiadujących z terenem imprezy pojawi się także policja konna, z kolei z powietrza przebieg festiwalu będą śledzić ekipy 2 policyjnych śmigłowców. O bezpieczeństwo Woodstockowiczów dbamy także w czasie ich podróży do Kostrzyna - od jutra dodatkowo w pociągach pracować będą, poza Służbą Ochrony Kolei, policjanci z Polski i Niemiec. Działają już polskie i niemieckie patrole wodne, a także straż pożarna, która rozlokowała się w wielu lokalizacjach na terenie festiwalu. Pracę rozpoczęło również 6 zespołów Sanepidu, kontrolujących zaplecze gastronomiczne na terenie imprezy oraz poza nim. Przystanek Woodstock to największy w Polsce i jeden z największych w Europie festiwali muzycznych. 22. Przystanek Woodstock odbędzie się w terminie 14-16 lipca 2016 roku w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie). W czasie tegorocznej edycji festiwalu na 4 scenach zaprezentuje się kilkudziesięciu wykonawców z Polski i ze świata, m.in. The Hives, Molotov, HEY, Vintage Trouble, Luxtorpeda, Marcelina, Inner Circle, Apocalyptica, The Dead Daises, The Rumjacks, Bring Me The Horizon, Living Colour, Dilated People, Tarja Turunen i DragonForce. . W ramach Akademii Sztuk Przepięknych odbędą się spotkania z wybitnymi osobistościami świata kultury, polityki i sportu. Z Woodstockowiczami spotkają się m.in. Janina Ochojska, Jerzy Stuhr, Tomek Michniewicz, Karolina Korwin Piotrowska, czy Zbigniew Buczkowski. Uczestnicy Festiwalu będą także mogli brać udział w różnych formach warsztatów artystycznych oraz angażować się w szereg inicjatyw społecznych i obywatelskich. W czasie Przystanku Woodstock zaprezentują się liczne organizacje pożytku publicznego, realizowanych będzie cała gama projektów edukacyjnych oraz sportowych.


Festiwal formą podziękowań

Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób pragnie podziękować polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Koncert jest niekomercyjny, niebiletowany, a środki na jego organizację zapewniają liczni sponsorzy. Festiwal nie może być i nie jest finansowany ze środków zebranych w czasie Finału WOŚP.