Sezon żeglarski w Darłowie oficjalnie otwarty. Marina liczy na rekordową liczbę jachtów. Bardzo udaną imprezą były Morskie Mistrzostwa Polski w Łowieniu Na Przynęty Sztuczne.
Marina przy ulicy Conrada w Darłowie jest w stanie przyjąć 67 jachtów. Pobyt dobowy kosztuje dla 12-metrowej jednostki 45 złotych.


- Początek sezonu żeglarskiego oznacza, że mamy w porcie pierwszych gości. Stoi jacht niemiecki, stoi jacht holenderski, mamy kilka jachtów polskich. Oznacza to też, że zaczęli stawiać swoje jednostki rezydenci, czyli żeglarze, którzy będą korzystali z naszych usług przez cały sezon - mówi Waldemar Śmigielski, dyrektor zarządu portu Darłowo.

Do dyspozycji żeglarzy i motorowodniaków zaglądających do Darłowa są w sumie dwa miejsca, dwie mariny.

W głównej - przy ulicy Conrada przygotowanych jest 67 miejsc postojowych. Jest też basen rybacki, w którym może cumować kilkanaście jednostek. - W sumie w Darłowie jest około 80 miejsc, z czego około 50 zajętych jest przez rezydentów, 30 miejsc jest wolnych dla gości, którzy przypływają do nas z kilkudniowymi wizytami - dodaje dyrektor. Pobyt w darłowskiej marinie uzależniony jest od długości łodzi, ale średniej wielkości 12-metrowa jednostka płaci za pobyt dobowy 45 złotych plus 5 złotych od każdego członka załogi. Pomosty wyposażone są w prąd i wodę bieżącą, w budynku mariny skorzystać można z pełnego zakresu usług socjalnych: są łazienki, prysznice, pralnie.


Do dyspozycji żeglarzy jest również hol z telewizorem i z siecią wifi.

Działająca od trzech lat marina z każdym rokiem notuje rekord liczby gości.

W ubiegłym roku było to 611 łodzi, w tym roku zacumować ma tu ponad 700, co daje liczbę około 3 tysięcy żeglarzy.

Darłowski port jest portem przejściowym dla żeglarzy płynących wzdłuż polskiego wybrzeża, którzy „przeskakują” z Kołobrzegu przez Darłowo do Ustki i dalej lub w odwrotną stronę.

- Większość gości spędza tu 2-3 dni,

a pobyt generalnie polega na zwiedzaniu miasta. Praktycznie każdy zagraniczny jacht i coraz więcej polskich wiezie ze sobą 2-3 rowery składane, po to, by wyruszyć na rowerowe wycieczki - podkreśla dyrektor Śmigielski.Największą imprezą planowaną podczas zbliżającego się sezonu będzie tak zwany Portfish Day, który odbędzie się 20 sierpnia. Będzie to duży, całodniowy festyn żeglarsko-rybacki utrzymany w formie targu rybnego i koncertów muzycznych.