„Maryja Drogą do Wolności” 

Jak co roku, na początku września, po raz szósty wyruszyła dziś po godz. 7:00 z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie piesza pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach. Ok. 200 osób przemierzyło 28-kilometrową trasę, spotykając się z serdecznością i gościnnością. Mieszkańcy mijanych miejscowości, witali przechodzących w oknach domów i przy ogrodzeniach.

Liczba uczestników rośnie z roku na rok.

W ciągu sześciu lat wraz z chojnianami wędrowali  mieszkańcy okolicznych miejscowości, takich jak Godków, Moryń, Cedynia, Grzybno, Lisie Pole, a nawet  osoby ze Szczecina. 

Kontynuujcie to pielgrzymkowe dzieło

Historia chojeńskiego pielgrzymowania zaczęła się w 2013 roku. W trakcie przygotowań do obchodów 100-lecia parafii w Chojnie, 7 września 2013 r. wyruszyła spod kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chojnie niewielka grupa parafian.  Podczas Jubileuszowej Mszy Świętej 13. października 2013 r. gdy wierni składając dary wspomnieli o odbytej pielgrzymce jako duchowym darze parafian, od biskupa Andrzeja Dzięgi usłyszeli: - Kontynuujcie to pielgrzymkowe dzieło. W ten sposób z biskupim błogosławieństwem juz poraz 6-ty, pielgrzymi  do Nadodrzańskiej Królowej Pokoju z Chojny do Siekierek nieśli nie tylko własne intencje, ale również o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne oraz o pokój na świecie.

Spotkajmy się za rok na trasie  Chojna - Siekierki! już dziś zapraszają organizatorzy. Tradycyjnie każdy pielgrzym otrzymał pamiątkową chustę. Dodatkowo również śpiewnik i opaskę. W Polsce rokrocznie od 400 do 500 tys. osób pielgrzymuje pieszo do różnych sanktuariów. Największą popularnością wśród nich cieszy się jednak Jasna Góra. Pielgrzymkową trasę przemierzają całe rodziny: dzieci, rodzice i dziadkowie. Członkowie wspólnot katolickich i ruchów oazowych idą ramię w ramię z księżmi, zakonnicami i zakonnikami.