W sobotę 22 września 2018 roku na gryfińskim nabrzeżu odbędzie się wielkie historyczne widowisko pn.: "Orły nad Driel". Jak przekonują organizatorzy wydarzenia, inscenizacja zaciętych walk w rejonie holenderskiej miejscowości wpisuje się w szeroko rozumiane obchody w Gminie Gryfino 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.Wyjątkowe wydarzenie zostanie poprzedzone zajęciami edukacyjnymi prowadzonymi w szkołach na terenie gminy. W piątek 21 września rozpoczną się spotkania z młodzieżą, których tematem będzie historia polskiej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Prelekcje wzbogacone będą prezentacją uzbrojenia oraz wyposażenia bojowego, używanego przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie.

W sobotę wydarzenia w Gryfinie rozpoczną się już od godziny 12:00. Od południa trwać będzie prezentacja wyposażenia wojskowego w ramach otwartego muzeum techniki wojskowej oraz pokaz militariów na Placu Księcia Barnima I. W pokazie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne oraz jednostki wojskowe. To właśnie w tym miejscu będzie można obejrzeć czołgi, samochody transportowe oraz oddziały rekonstrukcyjne. Zaprezentowane zostaną między innymi: Działo samobieżne Sturmgeschutz II Ausf. G., samochód pancerny Panzerspaehwagen Sd.Kfz. 247 Ausf. B, Samochody terenowe Volkswagen Typ 82, Działo piechoty 7,5 cm Infanteriegeschutz 43 oraz replika niemieckiego samolotu myśliwskiego. Od godziny 15:00 na gryfińskim nabrzeżu odbywać się będą występy amatorskich zespołów muzycznych. Natomiast główna atrakcja wydarzenia czyli widowisko historyczne pn.: "Orły nad Driel" z udziałem ponad 200 rekonstruktorów w mundurach amerykańskich, polskich, brytyjskich i niemieckich z okresu II wojny światowej przygotowane przez Gminę Gryfino, Studio Historyczne "Huzar" z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza rozpocznie się o godz. 17:00.
Po rekonstrukcji odbędzie się koncert zespołu rockowego "Chłopcy z Placu Broni" założonego w marcu 1987 w Krakowie przez Bogdana Łyszkiewicza, Wojciecha Namaczyńskiego, Waldemara Raźnego, Jacka Królika i Jarosława Sokoła.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Organizatorami wydarzenia są: Gmina Gryfino, Studio Historyczne "Huzar" z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae - Dziedzictwo Pomorza.
Sponsorem głównym wydarzenia jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wojewoda Zachodniopomorski Tomasz Hinc, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP Michał Jach.

Jednocześnie informujemy, że w związku z organizacją imprezy masowej pn. "Orły nad Driel" zamknięta zostanie droga wewnętrzna/dojazdowa do nabrzeża przy ul. Energetyków oraz parking umiejscowiony przy środkowej części nabrzeża od dn. 20.09.2018 r. od godziny 7:00, do dnia 23.09.2018 r. do godz. 7:00.