Jutro Święto Niepodległości, w całym regionie zaplanowane są rozmaite uroczystości. W Widuchowej tego dnia na scenie zadebiutuje zespół folklorystyczny. Będą tańce i śpiewy. Czy to początek dużego folkowego projektu?

Idea stworzenia w Widuchowej zespołu folklorystycznego powstała podczas tegorocznego Jarmarku Widuchowskiego i występu znanego w całej Europie Zespołu Pieśni i Tańca Szczecinianie. Jak mówi wójt gminy, Anna Kusy-Kłos, nikt w Widuchowej nie ma aspiracji konkurowania ze Szczecinianami, ale:

- Chcemy dać dzieciom możliwość poznawania polskiej kultury, nie można żyć samym futbolem – uśmiecha się wójt gminy.

Pomysłodawczynią jest nauczycielka, Jola Berowska, która pełni rolę instruktora. Pomysł podchwycili rodzice, którzy chętnie przychodzą z maluchami na próby. W akcję tworzenia zespołu włączyło się też Stowarzyszenie Nadodrzańskie Klimaty.

- Dzieci mają próby w szkole, to pierwszy taki zespół dziecięcy w powiecie gryfińskim – mówi Anna Kusy-Kłos. – Mamy 15 dzieci tańczących, to sześciolatki. Dodatkowych 7 osób śpiewa, to dzieci z czwartej klasy – dodaje.

Pomysłodawcy chcą zarażać młodzież polską kulturą i ocalić nasze narodowe tradycje. Dlatego też debiut widuchowskiej grupy zaplanowany został na dzień 11 listopada, w dniu narodowego święta. Występ już jutro o godzinie 16:00 w szkole w Widuchowej.

Rafał Remont