W piątek 8 października o godzinie 17:00 w sali widowiskowej Myśliborskiego Ośrodka Kultury odbyły się uroczyste obchody Europejskiego Dnia Seniora, połączone z podwójnym jubileuszem: 10-lecia Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Zespołu Tańca Terapeutycznego „Babylon”. Na wstępie uroczystości głos zabrał Prezes Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Pan Janusz Winiarczyk, który powitał przybyłych na ten jubileusz gości, następnie Pani Maria Prymakowska-Paluch przedstawiła zarys historyczny powstania Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i najważniejsze wydarzenia w jego działalności w ciągu minionych 10 lat.

Zdjęcie przedstawia uroczystości jubileuszowe

Kolejni mówcy – Burmistrz Piotr Sobolewski, Wicestarosta Alicja Prill, profesor Danuta Umiastowska, prorektor Przemysław Słowiński, Prezes Edward Korban, Prezes Janina Kołodziej oraz Prezes Urszula Kwietniewska-Łacny – składali gorące życzenia Myśliborskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku i Zespołowi Tańca Terapeutycznego „Babylon”, podkreślając jednocześnie jak istotną i niezastąpioną rolę w rozwoju kulturalnym naszego regionu pełni zarówno nasz MUTW, jak i Panie tworzące reprezentujący go zespól taneczny.

Zdjęcie przedstawia uroczystości jubileuszowe

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, przyszła pora na premierę spektaklu słowno-muzyczno-tanecznego przygotowanego specjalnie na tę wyjątkową okazję, a zatytułowanego „By coś zostało z tych dni”. Niezwykle interesująca konwencja tego widowiska (wywiad prasowy przeprowadzany przez warszawskiego dziennikarza z tancerką zespołu „Babylon”) pozwoliła publiczności poznać bogatą historię Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a przede wszystkim liczne występy, sukcesy, nagrody, wyróżnienia, a także codzienną, imponującą aktywność twórczą naszych seniorek z działającego przy MUTW zespołu tanecznego.

Zdjęcie przedstawia uroczystości jubileuszowe

Kolejne części wywiadu przeplatane były występami scenicznymi, bezpośrednio nawiązującymi do tego, o czym dziennikarz rozmawia z tancerką „Babylonu”. W roli odpowiadającej na pytania dziennikarza wystąpiła Pani Halina Krasowska, natomiast przeprowadzającego wywiad zagrał Jacek Włosek.

Główną – dodajmy, bardzo widowiskową i efektowną – atrakcją prezentacji scenicznych były oczywiście układy choreograficzne zespołu „Babylon”.
A było tych układów w całym przedstawieniu aż jedenaście, w tym kilka premierowych. Nasze tańczące „Seniorki” (cudzysłów użyty ze względu na Ich rewelacyjną formę fizyczną) mogłyby swoją energią i kondycją zawstydzić niejednego juniora. W słowno-muzyczno-tanecznym spektaklu „By coś zostało z tych dni”, poza Zespołem Tańca Terapeutycznego „Babylon”, wystąpili:

- Klub Tańca Towarzyskiego „Estera” (instruktorzy: Jolanta i Karol Czaczka),
- Ksiądz Maciej Czaczyk,
- Renata Bors,
- Nina Matuszak,
- Chór Melodia pod batutą Pana Bogdana Komorowskiego.

Zdjęcie przedstawia występ grupy Babylon

Opracowanie artystyczne widowiska:
choreografia, kostiumy i opracowanie układów tanecznych – Krystyna Matuszak oraz Jolanta i Karol Czaczka,
dyrygent chóru – Bogdan Komorowski,
aranżacja i kierownictwo muzyczne – Jacek Wirkowski,
scenografia – Barbara Buchla,
dźwięk i montaż – Piotr Siewruk,
scenariusz i reżyseria – Krystyna Matuszak i Jacek Włosek.

Zdjęcie przedstawia występ grupy Babylon

Z reporterskiego obowiązku – ale również z nieukrywaną i wielką przyjemnością – dodajmy, iż trwające 90 minut widowisko zostało nagrodzone przez publiczność długą i burzliwą owacją. Podczas części oficjalnej uroczystości, a także po zakończeniu spektaklu „By coś zostało z tych dni”, zarówno Myśliborski Uniwersytet Trzeciego Wieku, jak i Zespół Tańca Terapeutycznego „Babylon”, otrzymały gratulacje, podziękowania, kwiaty i okolicznościowe ryngrafy od wielu osób i instytucji.

Zdjęcie przedstawia występ grupy Babylon

Wśród obdarowujących MUTW i „Babylon” dowodami uznania znaleźli się między innymi: Burmistrz Myśliborza, Przewodniczący Rady Miejskiej w Myśliborzu, Wicestarosta Powiatu Myśliborskiego, Prezesi Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Gorzowa, Dębna i Gryfina, Państwo Anna i Paweł Potoka, oraz Jacek Włosek w imieniu Dyrektora Myśliborskiego Ośrodka Kultury – Pani Doroty Wolanin wraz z pracownikami. Wyróżnieni zostali także najbardziej aktywni studenci naszego MUTW-u, którzy od Prezesa Janusza Winiarczyka otrzymali nagrody książkowe.

Zdjęcie przedstawia uroczystości jubileuszowe

Kulminacją Uroczystego Jubileuszu Myśliborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zespołu tanecznego „Babylon” oraz Europejskiego Dnia Seniora była wspólna degustacja ogromnego, pięknego, a co najważniejsze pysznego tortu, ozdobionego wielką, dumną cyfrą „10”. Mimo, iż ta niezwykła i wyjątkowa uroczystość trwała w sumie niemal cztery godziny, nikt nie nudził się ani przez chwilę.

Serdecznie Dziękujemy organizatorom i uczestnikom tego wydarzenia. Zapraszamy na kolejne imprezy, które będą się odbywały w Myśliborskim Ośrodku Kultury.

Do zobaczenia!

Zdjęcie przedstawia jubileuszowy tort