Na wtorkowej sesji Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego podjął uchwałę o zakupie kolejnych 10 sztuk elektrycznych pociągów. To kolejny krok do tego by podróż m.in. dla mieszkańców Gryfina, Widuchowej, Chojny i Mieszkowic przebiegała jeszcze w lepszych warunkach. Trzeba przyznać, że niektóre jeżdżące dziś składy POLREGIO cofają nas od 20 lat wstecz.
Niezbędne są remonty na torach pomiędzy Chojną a Szczecinem by podróż była szybsza o co zabiega m.in. senator Grzegorz Napieralski.


Na naszym terenie nie tylko pociągi będą się zmieniały. To także zmiana dla autobusów w miastach na nowe, czasami nawet elektryczne. Nowym producentem na polskim rynku jest spółka Ursus Bus S.A., której produkty wzbudzają duże zainteresowanie na międzynarodowych rynkach ekologicznego transportu publicznego. Firma już dziś dostarcza najnowocześniejsze pojazdy nisko- i zeroemisyjne (ZEV) do polskich miast m.in.: Lublina czy Warszawy i Torunia.

Na niedawno zakończonych targach Hannover Messe 2017,  produkty firmy Ursus Bus cieszyły się dużym zainteresowaniem, a stoisko producenta odwiedziła m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel. To dobra wróżba na przyszłe kontrakty w Europie.

W Polsce pojazdy Ursus Bus cieszą się coraz większym zainteresowaniem polskich samorządów od kilku lat. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie na początku czerwca 2017 r. poinformował, że przetarg na dostawę 15 trolejbusów przegubowych do obsługi komunikacji miejskiej wygrało Konsorcjum URSUS BUS 11, w skład którego wchodzą: URSUS BUS S.A. oraz URSUS S.A. W 2016 r. firma wygrała dwa kolejne przetargi: na dostawę niskopodłogowych pojazdów z silnikiem diesla dla Torunia oraz 10 autobusów elektrycznych dla Warszawy. Obecnie na etapie rozstrzygnięcia znajdują się dwa duże zamówienia publiczne w Zielonej Górze i Warszawie. W 2013 r. podpisano umowę z ZTM w Lublinie na zakup i dostawę 38 sztuk nowych niskopodłogowych trolejbusów miejskich.

- Nasze pojazdy powstają we współpracy z polskimi naukowcami. Chcemy w tym zakresie korzystać też z rozwiązań oferowanych przez uczernicie techniczne na Pomorzu Zachodnim. Śledzimy pomysły naukowców na rozwiązania napędów w autobusach czy technologii informatycznych wykorzystywanych w transporcie – mówi prezes URSUS BUS SA Tomasz Nita.

Najnowszy produkt spółki - Ursus City Smile Fuel Cell Electric (Ursus FCEB) - to przedstawiciel trzeciej generacji autobusów o napędzie alternatywnym. - To dwunastometrowa, autorska konstrukcja przedsiębiorstwa z Lublina posiada silnik elektryczny z ogniwami wodorowymi. Model został po raz pierwszy zaprezentowany szerszej publiczności w marcu tego roku. Zasięg pojazdu to 450 km, a czas ładowania baterii wynosi 10 minut – zapewnia wiceprezes URSUS BUS SA Filip Walczak.

Spółka produkuje także dwa modele autobusów z silnikiem diesla, w wersji 10- i 12-metrowej. Ursus City Smile 10M LF może pomieścić 75 pasażerów, zaś Ursus City Smile 10M LF 90 osób.