Kiedy rusza sezon grzewczy, strażacy zaczynają notować dużą ilość wyjazdów do płonących kominów, tego typu pożary zdarzają się za sprawą niewłaściwego opału i lekceważenia obowiązku czyszczenia kominów. 
Najczęściej przyczyną zapychania się kominów jest palenie produktów nieodpowiednich, podczas spalania wytwarza się lepka maź, która osadza się na ściankach kominów. Potem pod wpływem temperatury może zająć się sadza w kominie, ugaszenie takiego ognia jest trudne. Pod wpływem dużych różnic temperatur – ognia i zimnej wody – pękają ścianki komina, wówczas budynek wymaga kosztownych prac budowlanych.
Każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek czyszczenia kominów. W budynkach wielorodzinnych strażacy regularnie prowadzą kontrole i sprawdzają, czy administratorzy wypełniają swoje obowiązki w tym zakresie. Inaczej ma się sprawa w przypadku domów jednorodzinnych, czyli tam, gdzie najczęściej wybuchają kominowe pożary.
Należy pamiętać, że tam, gdzie opala się paliwem stałym, takim jak węgiel czy drewno, kominy należy czyścić raz na kwartał.