Ponad 120 wojowników, pokazy średniowiecznego rzemiosła, koncerty muzyki dawnej, turnieje łucznicze i bojowe, gry i zabawy, – to wszystko miało miejsce podczas trzydniowego pikniku historycznego na polanie pod Górą Czcibora.


Żywa lekcja historii


W miniony weekend staliśmy się uczestnikami żywej lekcji historii, aktywnymi obserwatorami życia codziennego i obyczajów z czasów panowania Mieszka I. Kulminacyjnym punktem pikniku, jak co roku, była inscenizacja słynnej Bitwy pod Cedynią z 972 roku, w której udział wzięły grupy rekonstrukcji historycznej z Polski i Niemiec. Scenariusz bitwy przygotowany został przez grupę Walhalla z Poznania, a koordynatorem obozu historycznego było Cedyńskie Bractwo Historyczne "Comitatus".

Przybyli goście mogli wziąć udział w interaktywnych warsztatach garncarstwa, odlewnictwa, kowalstwa, rybołówstwa, jubilerstwa, sycenia miodu, serowarstwa itd. w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej. Wśród wielu przygotowanych atrakcji można było spróbować średniowiecznej kuchni i przetworów, a także swoich sił w konkursach strzelania z łuku. Dla najmłodszych przewidziano średniowieczne gry i zabawy.  Widzowie mogli także zapoznać się z obozowiskiem wojów i pokazami szyków bojowych. Całość obchodów Dni Cedyni pod Górą Czcibora dopełnił występ zespołu JAR. Na polanie prezentowali się m.in.  grupa osadnicza Mohort, Czeladnicy Swaroga, Drużyna Wojów Czarny Sokół, Osada Słowiańska ze Stobiernej oraz Drużyna Zagród Śląskich.