Zanurz się z nami w leśnej toni i poczuj las wszystkimi zmysłami.

Czy słyszeliście Państwo o LEŚNYCH KĄPIELACH? Puszcza Bukowa to doskonałe miejsce aby rozpocząć przygodę z nimi, a leśne kąpiele to niezawodny sposób na odprężenie, stres, ogromne tempo życia oraz natłok myśli. Kąpiele leśne odprężają i poprawiają kondycję fizyczną. Korzystanie z nich pomaga obudzić w sobie wewnętrzną radość oraz chęć do życia. To nic innego, jak zanurzanie wszystkich zmysłów w naturze. Ich istotą nie jest jedynie wędrówka przez las, ale postrzeganie go i czerpanie z niego w każdy możliwy sposób: oddychanie leśnym powietrzem, wsłuchiwanie się w szum liści, szelest wiatru, świergot ptaków. Ważne jest wyciszenie myśli, skoncentrowanie się na „tu i teraz”. Praktyka kąpieli leśnych sięga już starożytności, a w Japonii nazwana została Shinrin-Yoku. Dlaczego warto „kąpać się w lesie”? Dzięki wizytom w zielonej gęstwinie możemy zredukować poziom stresu, znacząco obniżyć ciśnienie tętnicze  oraz wzmocnić układ odpornościowy. Kąpiele leśne dodadzą  także wigoru, wzbudzą kreatywność, poprawią koncentrację i pamięć. Środowisko leśne można postrzegać zatem jako krajobraz terapeutyczny. Wystarczy krótki lecz regularny kontakt z naturą, by szybko zauważyć pierwsze efekty.

O teorii leśnych kąpieli i metodach właściwego z nich korzystania porozmawiamy już 26 maja b.r. (niedziela) z przewodnikiem Jackiem Gawrońskim (licencjonowany przewodnik terenowy, certyfikowany przewodnik Shirnin Yoku - Nature and therapy UK oraz Continuing Professional Development Certification Service UK).

Przypominamy, że to Dzień Mamy więc z radością zapraszamy wszystkie mamy ;-)

Spotykamy się o godzinie 11.00 w Punkcie Informacji Przyrodniczo-leśnej w Glinnej (wiata przy Ogrodzie Dendrologicznym). Prosimy nie zabierać strojów kąpielowych ;-) ale wygodny ubiór dostosowany do pogody i warunków terenowych będzie mile widziany.

Gwarantujemy dobrą zabawę i niezapomniane wrażenia. Będzie coś dla ducha i ciała. Jak zawsze nie zabraknie niespodzianek…

Uwaga ważne -  ilość miejsc jest ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy przyjmujemy do dnia 24 maja b.r. pod numerem  telefonu  (91) 416 20 71 – sekretariat Nadleśnictwa Gryfino (czynny od poniedziałku do piątku od godziny 7.00 do godziny 15.00). Z uwagi na charakter spotkania zapraszamy osoby od 16 roku życia. Zakończenie spotkania – około godziny 14.30-15.00

Informacje dodatkowe

Organizatorem spotkania jest Nadleśnictwo Gryfino z siedzibą w Gryfinie ul. 1 Maja 4 (74-100). Dojazd uczestników spotkania odbywa się na koszt własny. Organizator i podmioty współpracujące nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie zdarzenia losowe i nieszczęśliwe wypadki uczestników, mogące mieć miejsce w trakcie spotkania. Uczestnicy biorą w nim udział na własną odpowiedzialność. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wykonywania zdjęć z przebiegu spotkania do celów promocji wydarzenia (w tym do umieszczenia na stronach internetowej Nadleśnictwa Gryfino www.gryfino.szczecin.lasy.gov.pl)