To ważna informacja dla wędkarzy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w życie weszły przepisy zmieniające okres ochronny dla niektórych gatunków ryb.


Weszło już w życie Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 24 lipca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Na jego podstawie zmianie ulegają okresu ochronne następujących gatunków:

1) sum (Silurus glanis L.) - od dnia 1 stycznia do dnia 31 maja; 
2) szczupak (Esox lucius L.) - od dnia 1 stycznia do dnia 30 kwietnia; 
3) węgorz (Anguilla anguilla L.) - od dnia 1 grudnia do dnia 31 marca.

- To dobra zmiana, zwłaszcza jeśli chodzi o połów szczupaka - zaznacza Adolf Kiepura, komendant Społecznej Straży Rybackiej w Gryfinie. - Według poprzednich przepisów okres ochronny na szczupaka obowiązywał od 1 stycznia do dnia 30 kwietnia ale tylko na wodach PZW i Odra Regalica, a na innych kanałach nie - dodaje.

Jak tłumaczy Adolf Kiepura:
- Rybak mógł na jeziorach RGZW łowić do końca marca i to było niesprawiedliwe, ponieważ jednym wędkarzom się zakazuje, a innych te przepisy nie obowiązywały, dlatego obecne zmiany ustawowe, które weszły w życie są bardziej sprawiedliwe.